Nie gadaj! (graj pauzą)

W jednym z odcinków Kuba Wojewódzki Show, pojawili się Bogusław Linda i Marcin Dorociński. Wojewódzki znany z niedopuszczania swoich gości do głosu opowiadał o doświadczeniach aktorskich ze sztuki „Zagraj to jeszcze raz Sam” w której grał postać wzorowaną na Woodym Allenie. Żeby zbratać się z „kolegami aktorami” wspomniał, że nauczył się w ramach tej przygody scenicznej „grać pauzą”. I tym sposobem wydał na siebie wyrok do końca programu. Za każdym razem kiedy się odzywał Linda i Dorociński chórem przerywali mu słowami : „Zagraj pauzą!”

„Właściwe słowo może przynosić skutek, lecz żadne słowo nie jest tak efektywne jak pauza we właściwym momencie”

Mark Twain

Jako ex-radiowiec wiem jak to może być trudne – spokojnie wytrzymać chwilę ciszy – momentu kiedy nic się nie dzieje. Pauza nie jest wymieniana w podręcznikach komunikacji, czy opracowaniach na temat 'aktywnego słuchania’.

Odkrycie niezwykłej siły pauzy było jednym z kluczowych doświadczeń, we wdrażaniu przeze mnie w pewnej organizacji metodologii sprzedaży przez telefon, opisanej w książce „Smart calling” przez Arta Sobczaka.

Jeśli chcesz żeby ludzie mówili, żeby powiedzieli więcej, żeby powiedzieli wszystko – musisz dać im na to miejsce. W chwili kiedy nawet im będzie się wydawało, że powiedzieli już wszystko, a ty wytrzymasz tę przedłużającą się chwilę ciszy, to oni będą musieli ją jakoś zagospodarować. Dajesz im czas na podświadomą refleksję o tym co już powiedzieli i chęć mówienia więcej. Z własnej niewymuszonej woli, powiedzą o swoich emocjach, ważnych dla ciebie faktach, poddadzą ci „tropy” do zadania kolejnych pogłębiających pytań i kolejnych… jeszcze bardziej pogłębiających pauz. Zyskujesz więcej inicjatywy i otwarcia ze strony rozmówcy. To on musi niejako przejąć odpowiedzialność za waszą rozmowę, choć ty sterujesz nią pauzami.

„Nie chodzi tak bardzo o to żeby wiedzieć kiedy mówić, jak o to żeby wiedzieć kiedy nie mówić”

Jack Benny

Jeśli rozmowa odbywa się przez telefon i na chwilę ciszy druga strona zareaguje pytaniem „Halo, czy pan tam jest?” wystarczy powiedzieć „Tak. Słucham uważnie co pan/pani mówi”. Jeśli rozmawiasz twarzą w twarz wystarczy odpowiednie spojrzenie. Polecam również w obu przypadkach niezobowiązujące słówko „umhhhm”
Jak pamiętać o pauzie? Nie musisz… pamiętać o pauzie jeśli rozmawiasz  świadomie a nie gadasz bez opamiętania. Łatwość jej stosowania i korzystania z jej unikalnych benefitów, jest zależna celu który sobie stawiasz.

Jeśli twoim celem jest nafaszerowanie twojego rozmówcy, czy tego chce czy nie, jak świątecznego indyka, twoimi poglądami, towarem który masz do sprzedania, sprowadzenie go do parteru twoją elokwencją, przebojowością w mówieniu, argumentacją, przyparcie do muru i wymuszenie decyzji, akceptacji, zgody… to pauza nie jest narzędziem dla ciebie albo nie do tej rozmowy.

Jeśli jednak wpadłbyś na pomysł, że chcesz zrozumieć, poszerzyć perspektywę żeby wpasować się w faktyczne potrzeby twojego rozmówcy, zbudować autentyczne porozumienie, wylać fundament pod wartościowa długotrwałą relację, docenić to ze poświęca czas na rozmowę z tobą to … używaj pauzy do woli!

Wrócimy jeszcze do pauzy… Przy odpowiadaniu na pytania!


 

Drogi Czytelniku – mam do Ciebie prośbę. Jeśli dotarłeś do tego miejsca to zainteresował Cię ten tekst. Daj szansę na kontakt z nim także innym. Udostepnij go Twoim znajomym! Dziękuję Ci w swoim i ich imieniu!
Możesz użyć linku
https://archiwum.jarekguc.pl/2015/01/21/nie-gadaj-pauza/
lub poniższych ikon.

 
 

Jarek Guc

 
Subskrybuj
Posty na maila
Join millions of other followers
Powered By WPFruits.com