Dleczego powinieneś być nieobecny?

 

Bądź nieobecny – planowo i celowo. Nie wtrącaj się ludziom w robotę.

Nie nękaj ich i nie niańcz. Pozwól innym rozsmakować się w przejmowaniu odpowiedzialności  i podejmowaniu decyzji.

Jeśli dadzą radę i uniosą ten ciężar to masz świetnych ludzi.

Jeśli nie to wiesz o nich coś więcej, czegoś się nauczyłeś, być może potrzebujesz coś zmienić w organizacji pracy.

Na pewno nie chcesz poświęcić więcej czasu na myślenie nad rozwojem swoim i organizacji, pracy nad sprawami ważnymi a mało pilnymi, nad projektowaniem przyszłości?

Jak znajdziesz na to czas? Będąc nieobecnym! Nie podejmując decyzji które obędą się bez ciebie i nie angażując się w prace które potoczą może nawet lepiej bez twojego udziału.

„Kiedy zakładałem Virgin Records, wyniosłem się z biura i ustawiłem swoje biurko na łodzi mieszkalnej.Uważałem wtedy i nadal tak uważam, ze jeśli nie zawsze jesteś osiągalny, zmusza to innych do podejmowania decyzji,co z kolei poprawia ich zdolności przywódcze, buduje pewność siebie, wzmacnia twoją firmę i pozostawia ci wiecej czasu na wprowadzanie innowacji”

Richard Branson

Zespoły z którymi pracowałem zyskiwały najwięcej na stopniowym uwalnianiu ich od mojej obecności, moich decyzji, trzymania się mojej maminej spódnicy i wypłakiwania się w mój rękaw.

Ludzie rozkwitali do samodzielności i partnerstwa a ja przechodziłem z pozycji decydenta, gatekeepera, zawiadowcy stacji do doradzania, konsultowania, poszukiwania najważniejszych pytań i wyzwań  i to to najlepiej na wyraźne życzenie zainteresowanych poparte determinacją do uzyskania mojego wkładu.

Stephen R. Covey używa takiego metaforycznego obrazka budowy drogi przez las – są Ci którzy wycinają drzewa i są Ci którzy pilnują jak biegnie droga.

Nie wtrącaj się ludziom w ich pracę. Daj im walczyć z wycinaniem drzew.

Szukaj właściwego kierunku i drogi z oddalenia które jest potrzebne żeby widzieć szerszy obrazek


 

Drogi Czytelniku – mam do Ciebie prośbę. Jeśli dotarłeś do tego miejsca to zainteresował Cię ten tekst. Daj szansę na kontakt z nim także innym. Udostępnij go Twoim znajomym! Dziękuję Ci w swoim i ich imieniu!
Możesz użyć linku
https://archiwum.jarekguc.pl/2014/12/05/badz-nieobecny/
lub poniższych ikon.


 

 

Jarek Guc

 
Subskrybuj
Posty na maila
Join millions of other followers
Powered By WPFruits.com