Dlaczego nie powinieneś pisać więcej …

niż jedną stronę.  Naprawdę masz dziś  czas i ochotę czytać coś dłuższego niż jedna strona? Dlaczego ktoś miałby je mieć tylko dlatego, że to ty napisałeś?  Szanuj swojego odbiorcę.  Jeśli koniecznie musisz, możesz podłączyć pod swoją jedną stronę i  kilkaset stron materiału wsadowego,  wzorem wielkich firm doradczych, które ilością makulatury muszą uzasadnić ciężar finansowy faktury którą wystawią. Jednak nawet one przygotowują ‘executive summary’ (mało zgrabnie tłumaczone na polski jako ‘streszczenie kierownicze’)  z tym co najważniejsze. Arkusze, tabele, zestawienia, rozbudowane opisy i wnioskowania są w tle.

Naprawdę nie jesteś w stanie zamknąć pomysłu, opisu projektu, planu, podsumowania ustaleń w jednej stronie? Czy to co masz do przekazania przechodzi ‘test windy’ (masz tyle czasu ile jedzie winda, żeby „sprzedać” swój pomysł wielkiemu prezesowi decydentowi) czy ‘test małego dziecka’ (czy jesteś w stanie wytłumaczyć dziecku o co ci chodzi)?

Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić – to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz.

Albert Einstein

Ile stron zajmują twoje plany życiowe? Ile cele na ten rok czy miesiąc? Mocno przekraczają jedną ?

Powiem ci co jest długie i ciągnące się przez wiele stron – listy spraw do załatwienia,  administracyjnych drobiazgów zamulających rzeczywistość i odcinających nas od tego co ważne.

To co najważniejsze zmieści się na jednej stronie, jak dezyerata, dekalog, credo, kluczowe wartości, sensy, cele, najważniejsze pytania. Jeśli zaczyna ją przekraczać zaczynają  tracić na istotności i wartości, dewaluują się i rozmywają.

Oczywiście jedna strona to metafora – uwagi  te odnoszą się do różnorakich dokumentów,  prezentacji w power poincie,  wystąpień  publicznych i wszelkich form przekazywania tego co istotne dla ciebie tak by było istotne dla innych.

Jedno z najbardziej znanych przemówień Churchilla wyglądało następująco (10 słów):

Poproszono go o wygłoszenie mowy do absolwentów szkoły średniej. Po owacyjnym powitaniu szacownego gościa uczniowie z niecierpliwością czekali, co powie. Churchill wstał, spojrzał na młodzież i zagrzmiał: 

„Nigdy, nigdy, nigdy, nigdy, nigdy, nigdy, nigdy się nie poddawajcie!”

po czym usiadł.

(fragment z „6 filarów poczucia własnej wartości” Nathaniela Brandena)

 

Jedno z najbardziej znanych opowiadań przypisane Hemingwayowi (historycy literatury  mają wątpliwości czy to nie zwykła ‘miejska legenda’) a mające być wynikiem knajpianego zakładu o stopień lapidarności w pisarstwie, przy zachowaniu dramatyzmu,  brzmiało ( w angielskim oryginale 6 słów):

„Na sprzedaż: buty dziecięce, nigdy nie noszone.”

(For sale: baby shoes, never worn)

Jak zareagujesz na następujące statystyki spod hasła  „information overload”(przeładowanie informacjami)?

  • Codziennie wchłaniamy ok. 100 500 słów, co stanowi wzrost o ponad 350 proc. od 1980 roku.
  • Każdego miesiąca otrzymujemy taką ilość informacji, jaką nasi dziadkowie dostali przez całe swoje życie.
  • W jednym tylko 2010 roku napisano tyle, ile od początku świata do… 2003 roku
  • Każdej minuty wysyłamy 12 mln SMS-ów, każdego dnia 294 mld e-maili

(za Erykiem Mistewiczem w „Marketingu narracyjnym”)

Chcesz komunikować w sposób wyrafinowany – zmieść się na jednej stronie.

„Prostota jest szczytem wyrafinowania”

Leonardo da Vinci

Ta reguła obowiązuje „od zawsze” ale dziś nabiera szczególnego znaczenia! 


 

Drogi Czytelniku – mam do Ciebie prośbę. Jeśli dotarłeś do tego miejsca to zainteresował Cię ten tekst. Daj szansę na kontakt z nim także innym. Udostępnij go Twoim znajomym! Dziękuję Ci w swoim i ich imieniu!
Możesz użyć linku
https://archiwum.jarekguc.pl/2015/01/14/nie-pisz-wiecej/
lub poniższych ikon.

 

Jarek Guc

 
Subskrybuj
Posty na maila
Join millions of other followers
Powered By WPFruits.com